Honorary Degrees

Honorary Degrees

1984
ANDREW WYETH, Doctor of Humane Letters

1993
EMILIE KESSEL ASPLUNDH, Doctor of Public Service
CONSTANCE E. CLAYTON, Doctor of Public Service

1994
DAVID P. ROSELLE, Doctor of Law
CHARLES E. SWOPE, Doctor of Public Service

1995
WILLIAM A. BOUCHER, Doctor of Public Service

1996
CURT WELDON, Doctor of Public Service
ELINOR Z. TAYLOR, Doctor of Public Service

1997
JACOB LAWRENCE, Doctor of Fine Arts

1998
CHAIM POTOK, Doctor of Humane Letters
MARIAN WASHINGTON, Doctor of Public Service

1999
PASQUALE W. "PAT" CROCE, JR., Doctor of Public Service
CLIFFORD E. DeBAPTISTE, Doctor of Law

2000
DAVID P. HOLVECK, Doctor of Public Service
IRWIN H. POLISHOOK, Doctor of Public Service

2001
ALAN G. MACDIARMID, Doctor of Science
F. EUGENE DIXON, JR., Doctor of Public Service

2003
WILLIAM H. COSBY, JR., Doctor of Public Service
LISA SCOTTOLINE, Doctor of Law

2004
DANA GIOIA, Doctor of Humane Letters
JAMES M. RUBILLO, Doctor of Science

2005
HOWARD DODSON, Doctor of Humane Letters

2006
MOLLY D. SHEPARD, Doctor of Humane Letters
FELIX ZANDMAN, Doctor of Science

2007
CAROL WARE GATES, Doctor of Public Service

2009
RICHARD D. MERION, Doctor of Public Service

2011
MEHMET OZ, Doctor of Public Service
STANLEY WEINTRAUB, Doctor of Letters

2012
FRANCES HESSELBEIN, Doctor of Public Service
J. CURTIS JOYNER, Doctor of Laws
DONALD R. McILVAIN, Doctor of Public Service
MARTHA FORD McILVAIN, Doctor of Public Service

2014
BAYARD RUSTIN, Doctor of Public Service (posthumous)

2015
RUBY NELL SALES, Doctor of Public Service

2016
KARL J. KUERNER, Doctor of Public Service

President's Medallion for Service

1986
EMILIE KESSEL ASPLUNDH
JANICE WEIR ETSHIED
W. GLENN KILLINGER

1987
THOMAS B. CHAMBERS
T. FRANK GANNON
WILLIAM E. HUGHES
MICHAEL J. JONES
SARA L. SCHMID
KURT STRAUSS

1989
ATSUSHI MINOHHARA
MASAYOSHI TANAKA

1990
CLIFFORD E. DeBAPTISTE

1991
MORGAN DOWD
ADELYENE KELLY
ALVY KELLY

1992
STANLEY J. YAROSEWICK

1993
ALBERT E. FILANO

1994
JAMES L. LARSON
F. JOSEPH LOEPER

1995
CARLOS R. ZIEGLER

1997
RAY M. MINCARELLI, JR.
ROSANNE D. MINCARELLI

1998
HENRY A. JORDAN
BARBARA M. JORDAN
JOHN F. UNRUH

1999
LITTLETON G. MITCHELL

2000
MURIEL BERMAN
LARRY MENDTE

2002
MARTIN R. BERNDT

2004
DONALD MCILVAIN
MARTHA FORD MCILVAIN

2006
MARY RITA FILANO

2007
JANE HOFFER FEATHERMAN
JOHN A. FEATHERMAN III
BRUCE A. STEVENS

2008
ANTHONY DiBONAVENTURA

2009
EMILY JANE LEMOLE
GERALD LEMOLE
SANDRA PRITCHARD MATHER

2010
MAURY HOBERMAN

2011
DONALD LEISEY
KEAN SPENCER

2012
BERNARD J. CARROZZA
JAMES E. McERLANE

2013
MILLIE C. CASSIDY
RICHARD B. YODER

2014
CARMEN EVANS CULP
LAWRENCE A. DOWDY

2015
ANDREW E. DINNIMAN
ROBERT M. TOMLINSON

Council of Trustees Achievement Awards

1985
FRANK GROSSHANS
CHARLES C. SOUFAS, JR.

1986
RICHARD W. FIELDS

1987
MARSHALL J. BECKER
WACLAW SZYMANSKI

1989
CHRISTOPHER BUCKLEY
LARRY A. NELSON

1990
PAUL STOLLER

1992
MARY E. CRAWFORD

1995
RICHARD E. BLAKE
FRANK E. FISH

1996
JEROME M. WILLIAMS

1997
STERLING E. MURRAY

1998
KOSTAS MYRSIADES

2000
RICHARD EPSTEIN
CLAUDE FOSTER

2001
RUSSELL VREELAND

2002
STACEY SCHLAU

2003
MICHAEL A. PEICH

2004
ROBERT MAGGIO

2005
KARIN VOLKWEIN

2006
SANDRA FOWKES-GODEK

2007
C. JAMES TROTMAN

2008
LYNDA BALOCHE

2009
LISA KIRSCHENBAUM

2010
MARK RIMPLE

2012
VIOREL NITICA

2013
CHARLES HARDY

2014
ELEANOR BROWN

2015
KURT KOLASINSKI

Distinguished Teaching Chairs

1982 - 1983
FRANK A. SMITH
JANE B. SWAN
 

Faculty Merit Awards

1982 - 1983
DIANE O. CASAGRANDE
MARY A. KEETZ
JANE E. SHEPPARD
CHARLES H. STUART

1983 - 1984
ELIZABETH A. GIANGIULIO
KOSTAS MYRSIADES
LOIS WILLIAMS

1984 - 1985
FRANK E. MILLIMAN
RUTH I. WEIDNER

1986 - 1987
G. WINFIELD FAIRCHILD
KOSTAS MYRSIADES

1987 - 1988
WALLACE J. KAHN
STERLING E. MURRAY
ARLENE C. RENGERT

1988 - 1989
PAMELA HEMPHILL

1989 - 1990
MADELYN GUTWIRTH
JOAN HASSELQUIST

1990 - 1991
BENJAMIN WHITTEN

1991 - 1992
CHRISTOPHER BUCKLEY

1992 - 1993
WILLIAM TOROP

1993 - 1994
LOUIS CASCIATO

1995 - 1996
T. OBINKARAM ECHEWA
PHILIP RUDNICK

1996 - 1997
RICHARD E. BLAKE
REBECCA PAULY
ELISE A. TRIANO

1997 - 1998
H. JAMES BURGWYN
JASMIN T. MCCONATHA

1998 - 1999
DONNA L. USHER
PAUL A. STOLLER

1999 - 2000
LEIGH SHAFFER
RICHARD WOODRUFF

2000-2001
MARTHA POTVIN
KARIN VOLKWEIN

2001-2002
RONALD GOUGHER

2002 - 2003
FRANK E. FISH
C. GIL WISWALL

2003 - 2004
HELEN BERGER
GAIL GALLITANO

2004 - 2005
CLYDE GALBRAITH
FRANK HOFFMAN

2005 - 2006
WEI WEI CAI
FRANK HOFFMAN

2006 - 2007
JOHN BAKER
V. KRISHNA KUMAR

2008 - 2009
GOPAL SANKARAN

2009 - 2010
VIRGINIA DA COSTA

Lindback Distinguished Teaching Award

1998
ERMINIO BRAIDOTTI

1999
SUSAN C. SLANINKA

2000
W. BENNETT PETERS

2001
ANNE-MARIE MOSCATELLI

2002
GAIL BOLLIN

2005
DENA BEEGHLY

2006
CHARLES GROVE

2007
DOUGLAS McCONATHA

2008
MARGARETE LANDWEHR

2009
ELIZABETH LEEANN SROGI

2010
ROBERT MAGGIO

2011
CHRISTIAN V. PENNEY

2012
KEVIN DEAN

2013
LINDA STEVENSON

2014
RICHARD VOSS

2015
NADINE BEAN

E. Riley Holman Memorial Faculty Award

2011
MICHAEL BOYLE

2012
LYNDA BALOCHE/CONNIE DiLUCCHIO (jointly awarded)
LINDA HANNA

2013
DONNA SANDERSON

2014
KAREN JOHNSON AND LISA LUCAS (jointly awarded)
CLAIRE VERDEN

2015
JANNEKEN SMUCKER AND CHARLES HARDY, III (jointly awarded)

Distinguished Sponsored Research Award

2002
JOHN KINSLOW

2003
PAUL STOLLER

2004
RICHARD I. WOODRUFF

2005
FRANK E. FISH

2007
LISA KIRSCHENBAUM

2013
KEVIN APTOWICZ

2015
FELIX GOODSON

Irving Hersch Cohen Faculty Merit Award

1990
DOROTHY NOWACK

1991
GEORGE CLAGHORN

1993
JUDITH FINKEL

1994
RICHARD VELETA

1995
DEBORAH MAHLSTEDT

1997
IRENE G. SHUR

1998
DIANE O. CASAGRANDE

1999
JOHN J. TURNER

2001
ROBERT MAGGIO
KENNETH L. LAUDERMILCH

2002
HENRY GRABB

2003
DAVID SPRENKLE

2004
JAMES MCVOY

2005
CARL CRANMER

2006
OVIDIU MARINESCU

2007
LARRY NELSON

2008
JOHN VILLELLA

2009
CHRISTOPHER HANNING

2010
MARIA PURCIELLO

2011
EMILY BULLOCK

Distinguished Faculty Awards

1974 - 1975
THOMAS A. EGAN, Teaching
E. RILEY HOLMAN, Teaching
MICHAEL A. PEICH, Teaching

1975 - 1976
WALTER E. BUECHELE, JR., Service
CARMELA L. CINQUINA, Service
PHILLIP B. DONLEY, Service
GEORGE W. MAXIM, Teaching
EDWARD N. NORRIS, Service
PHILIP D. SMITH, JR., Teaching
WILLIAM TOROP, Teaching

1976 - 1977
ROBERT E. BYTNAR, Service
ANDREW E. DINNIMAN, Service
IRENE G. SHUR, Teaching
RUSSELL L. STURZEBECKER, Service

1977 - 1978
MARC L. DURAND and ROBERT F. FOERY (Joint Project), Service
BERNARD S. OLDSEY, Service
GEORGE F. REED, Teaching
RICHARD I. WOODRUFF, Teaching

1978 - 1979
ROBERT E. CARLSON, Service
JOHN J. TURNER, JR., Teaching
C. RALPH VERNO, Teaching
ROBERT H. WEISS, Service

1979 - 1980
CAROLYN B. KEEFE, Teaching
JOHN A. MANGRAVITE, Teaching
PHILIP D. SMITH, JR., Service
NORBERT C. SOLDON, Service

1980 - 1981
LOUIS A. CASCIATO, Teaching
PHILIP B. RUDNICK, Service
FRANK A. SMITH, JR., Teaching
JANE B. SWAN, Teaching
JOSEPH M. THORSON, Service

Civility Award

1999 - 2000
HERB LEE

2000 - 2001
STEVE QUIGLEY

2001 - 2002
DIANE DEVESTERN

2002 - 2003
MILDRED JOYNER

2003 - 2004
ALICE CONWAY

2004 - 2005
JACQUELINE HODES

2005 - 2006
MARY ANNE BURNS-DUFFY

2006 - 2007
GOPAL SANKARAN

2007 - 2008
WEI WEI CAI

2008 - 2009
JOHN BAKER

2009 - 2010
MONICA LEPORE

2010 - 2011
DARLA S. COFFEY

2011 - 2012
MARGARET TRIPP

2012 - 2013
PETER LOEDEL

2013 - 2014
GRACE KELLY

2014-2015
CAROLE DEEMER

2015-2016
LARRY DOWDY

Dean's Award for Teaching Excellence in General Education

2015
BESSIE LAWTON